Результати проекту Circular Design School - PPV Knowledge Networks

Результати проекту Circular Design School

Опубліковано PPV на

Україна належить до групи країн з такими екологічними викликами, які є типовими, з одного боку, для країн, що розвиваються (незбалансоване використання та вичерпання природних ресурсів), а з іншого – для індустріально розвинених країн (забруднення довкілля промисловою діяльністю). Особливо гострою є проблема накопичення відходів та відсутність дієвої системи управління сферою.

Обсяги утворених відходів зростають, частка тих, що переробляються, є незначною, полігони відходів переповнені та є загрозою для довкілля, що, в свою чергу, посилює ризики для здоров’я населення. Для української промисловості характерна лінійна модель економіки, за якої ресурси вилучаються з природи, проходять виробничий процес, використовуються споживачем та потрапляють у відходи (take—make—use—waste).

Одним із рішень, які наблизять Україну до досягнення екологічної стійкості за умови економічного зростання та соціальної справедливості, є перехід до кругової економіки (circular economy), оскільки ця модель має на меті збереження та ефективне використання природних ресурсів і матеріалів, продовження життєвого циклу продуктів, перетворення відходів однієї галузі на ресурси для іншої, що веде до мінімізації кількості відходів. У Європейському Союзі прийнято План дій з циркулярної економіки (EU Circular Economy Action Plan), а в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС наша країна взяла зобов’язання щодо гармонізації національного законодавства з європейським.

Досліджуючи розвиток концепції кругової економіки в Україні, ми звернули увагу на те, що до процесу залучені, переважно, фахівці зі сфер, дотичних до екології: представники влади, професійні екологи, працівники освітніх інституцій, науковці, громадські активісти, діяльності яких тісно пов’язана із вирішенням екологічних викликів. Але для впровадження якісних змін у виробничі процеси на підприємствах, потрібно підвищувати обізнаність ширшої аудиторії.

Зокрема, важливу роль вдіграють дизайнери, які знаходяться на початковому етапі проектування товарів, сервісів, приміщень, будівель тощо. Саме від них на 80% залежить, який вплив матиме продукт на навколишнє середовище (EU Circular Economy Action Plan) і, часто, зменшити негативний вплив вже готового продукту важко або неможливо. Продуманий дизайн продукту, матеріалів може суттєво зменшити екологічний слід. Отже, дизайнери, які працюють над розробкою продуктів, виробів, сервісів, послуг, відповідають не лише за зручність, доступність, естетичний вигляд, комфорт свого продукту, а і за весь життєвий цикл.

Дизайн для кругової економіки є одним із фундаментальних процесів, який уможливлює збереження природних ресурсів, зменшення кількості відходів, зниження темпів зміни клімату. Тому ми розробили та реалізували проєкт “Україно-британська школа з дизайну для кругової економіки”, цільовою аудиторією якого обрали дизайнерів.

Мета проекту — підвищення компетенцій студентів та початківців-дизайнерів з дизайну продуктів та сервісів за принципами кругової економіки та розбудова українсько-британського партнерства у сфері дизайну задля досягнення ЦСР 12, 13, 17.

До проекту залучена у якості партнера британська організація PDR International Centre for Design and Research — провідне консалтингове інноваційне дизайн-агентство, створене на базі Cardiff Metropolitan University. В якості інформаційного партнера проект підтримала Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні.

Велика Британія далеко попереду в напрямку запровадження кругової економіки, та ми виявили багато спільних точок болю – управління відходами пластикової тари, управління харчовими відходами, надмірне споживання (одяг, ґаджети) та утворення великої кількості відходів тощо.

Екологічні виклики не знають кордонів та однаково стосуються всіх без винятку країн, тому рішення для них краще шукати спільними зусиллями.

Ми отримали 76 заявок від потенційних учасників, серед них обрали 37 дизайнерів з України та Великої Британії. Навчальна програма, яку розробили запрошені експерти, складалась з двох блоків: теоретичного (навчальні онлайн-модулі) та практичного (робота в групах, менторський супровід).

В результаті командної роботи, учасники напрацювали 6 проектів, які презентували для експертів Circular Design School під час онлайн-зустрічі та отримали зворотній зв’язок від менторів. Групи шукали кругові рішення для таких викликів, як товари споживання та/або паковання (в т.ч. іграшки, електротовари, господарські товари), текстиль (мода, медичний текстиль), їжа та напої (органічні відходи, паковання), міста (управління відходами, мобільність, навколишнє природне середовище тощо).

Проекти були спрямовані на вирішення як досить очевидних проблем, як, наприклад, система управління будівельними відходами в містах, проблема утворення великої кількості відходів паковання в супермаркетах, система поворотнох тари для продуктів харчування, текстильні відходи, так і на зовсім неочевидні – відходи від тварин в містах, проблема харчової безпеки в м.Маніла на Філіппінах.

Учасники проекту працювали в змішаних україно-британських групах, що дало змогу їм обмінятись різним досвідом вирішення проблем на національному рівні та заклало фундамент для розвитку майбутньої співпраці. Команди мають великий потенціал для розвитку розроблених проектів, про що зазначили всі ментори Школи.

Відгуки учасників та запрошених експертів підтвердили наше бачення, що тема кругового дизайну та кругової економіки в Україні на часі та, на сьогодні, недостатньо навчальної інформації в україномовному полі для української аудиторії. Ми продовжуватимемо крокувати в напрямку розвитку цих тем в Україні та будемо залучати нову цільову аудиторію до навчального процесу.


Посібник «Основи кругового дизайну» розроблено в рамках проекту «Україно-британська школа дизайну для кругової економіки» з метою поширення знань про круговий дизайн серед дизайнерів з України та Великої Британії. Документ доступний двома мовами: українською та англійською. Проект реалізований Агенцією економічного розвитку PPV Knowledge Networks у партнерстві з Міжнародним центром дизайну та досліджень PDR.

Для посібника використані матеріали експертів Кеті Беверлі, Клавдії Шевелюк, Анастасії Мартиненко, розроблені для Circular Design School.


ЗАВАНТАЖИТИ


Проєкт Українсько-британська школа з дизайну для кругової економіки реалізовується в рамках програми «Культура для змін» за підтримки Українського культурного фонду (Україна) та Британської Ради (Велика Британія).  PPV Knowledge Networks несе відповідальність за зміст, який не є офіційною позицією Українського культурного фонду (Україна) та Британської Ради (Велика Британія).

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 р. як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій. Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід’ємною частиною політики і визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.

ucf.in.ua
www.facebook.com/ucf.ua

Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв’язків та освітніх можливостей. Ми сприяємо дружньому діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах.

https://www.britishcouncil.org.ua/

Категорії: Сталість (Sustainability)

PPV

Агенція економічного розвитку PPV Стратегічними напрямами компанії є розвиток та зрілість малого і середнього бізнесу, місцевий економічний розвиток та інституційний розвиток. Агенція має досвід у сфері креативної економіки, сталого розвитку, інновацій, фінансування та міжсекторної взаємодії. Ми надаємо послуги з управління проектами та програмами, консультуємо компанії та інституції, проводимо дослідження та реалізовуємо програми розвику. А також працюємо з аналітикою для бізнесу та організацій. Агенція PPV є Центром інформаційної підтримки бізнесу у м. Львові. Працюємо у Львові з 2008 року.