Новий Європейський Баугауз в Україні: тези з другого семінару на тему сталого будівництва - PPV Knowledge Networks

Новий Європейський Баугауз в Україні: тези з другого семінару на тему сталого будівництва

Опубліковано PPV на

27 березня відбувся другий відкритий семінар на тему сталого будівництва, у проєкті Нова економіка Франківська. Разом з Валентиною Шулімборською, операційною директоркою Ro3kvit, яка є однією із партнерів ініціативи NEB (New European Bauhaus) та кураторкою програми розвитку спроможності громад, говорили про принципи Нового європейського Баугаузу в контексті відбудови України. Модерував подію Володимир Воробей, директор Агенції економічного розвитку PPV 

Новий Європейський Баугауз НЄБ (New European Bauhaus) це творча міждисциплінарна ініціатива, яка об’єднує Європейську зелений курс з життєвим простором та досвідом. НЄБ має три складові:

  • Прекрасне (beautiful) комфорт користувачів та чуттєвий досвід. Збагачення, натхнення мистецтвом і культурою, реагування на потреби, що виходять за межі функціональності.
  • Стале (sustainable) у гармонії з природою та навколишнім середовищем, спонукання майбутніх перетворень та довготривалих змін.
  • Зроблене разом (together) інклюзивний підхід із заохоченням діалогу між культурами, дисциплінами, статтю та віком, що передбачає фізичну, фінансову, психологічну та інтелектуальну доступність.

В Україні принципи НЄБ використовує урбаністична коаліція Ro3kvit, яка обʼєднує понад 80 професіоналів з України та за її межами, для поширення знань та розробки методологій для розвитку та відновлення міських і сільських територій та інфраструктури України.

“Розквіт як організація, утворилася в результаті повномасштабної агресії росії буквально в березні місяці 2022 року. Тоді Олег Дроздов, відомий український архітектор, подзвонив Фулко Трефферсу, відомому нідерландському урбанізму і сказав “мені потрібна допомога”. Той каже:” квартира потрібна чи речі перевезти?”. Олег: “ні, нам треба вже думати про відбудову країни”. Ну і після того була затяжна пауза”  розповіла Валентина Шулімборська під час семінару.

Розквіт має на меті допомогти Україні вже зараз почати шукати підхід до відбудови враховуючи помилки, допущені в минулих війнах.

Під час семінару Валентина презентували 4 проєкти Ro3kvit, які ґрунтуються на принципах НЄБ та фінансуються Європейським союзом. А після виступу спікерки учасники семінару дискутували, обмінювались досвідом. На семінарі вдалось зібрати архітекторів, представників будівельних компаній та зацікавлених містян. Дякуємо усім за активність

 

Тези з семінару:
  • Україна зацікавлена у повоєнному відновленні за принципами НЄБ. Наші європейські колеги це розуміють та запускають навчальні візити, щоб поділитись тим як це працює. В українському контексті ідея використання таких локальних матеріалів як солома та глина часом зустрічається скептично. Для прийняття нових підходів ми потребуємо також трансформації свідомості. 
  • У 2022 році LIFE вперше розробили програму для України. Майже всі їх проєкти частково або повністю керуються принципами Нового Європейського Баугаузу.
  • Від 2022 року більш відчутною в Україні стає діяльність Європейського інвестиційного банку. Серед критеріїв відбору ЄІБ найлегше українські проєкти долають “фінансову прибутковість” і найскладніше їм з ваговимірювальними показниками, такими як: вплив на навколишнє середовище, кліматична стійкість та соціальний елемент”. Також, в Україні починає діяльність Європейський банк реконструкції та розвитку, ґрунтуючись на принципах НЄБ українці можуть отримати підтримку від банку на реалізацію своїх проєктів. 
  • Розуміння прекрасного найдискусійнішій з трьох складових НЄБ. Концепція звертається до красивого не заради красивого. Здебільшого прекрасне в НЄБ визначається як здатне покращити фізичне та психічне здоров’я людей, таке що враховує їхні почуття та емоції, спонукає творити щось нове. 
  • В українському контексті упередження до красивого зумовлене бідністю і тривогою перед фінансовою не раціональністю, а також досвідом вимушених не естетичних рішень. 
  • Принцип “прекрасного” перетинається з принципом “зроблене разом” на рівні партисипації: естетика має бути обрана спільнотою.
  • Підхід НЄБ передбачає використання локальних матеріалів. Відстань між матеріалом та місцем його використання частина економіки Green Deal. Проте, варто зважати, що домашні матеріали також потребують тестування технології та сертифікації. 
  • Реабілітації через будівництво стає актуальним запитом в Україні. Нам потрібні професії робітників, які вміють працювати з місцевими матеріалами. Коли сюди прийдуть нові технології й на них будуть закладені кошти, тоді виникне потреба у підрядниках. 
  • Демонстраційне будівництво в Україні може сприяти розвитку сталого будівництва. Нам потрібно більше таких проєктів як “Клубне містечко”, куди можна прийти на екскурсію, щоб подивитись як можна будувати інакше. Добре, якби подібні проєкти реалізовувались раз на 5 років.

 

Читайте тези з першого семінару на нашому сайті.

 

Семінар відбувся в рамках проєкту “Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську” (NEF). Проєкт фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.

Втілюють НЕФ спільно: Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія MetaLab, агенція економічного розвитку Агенція економічного розвитку PPV та платформа Тепле Місто / Teple Misto


PPV

Агенція економічного розвитку PPV Стратегічними напрямами компанії є розвиток та зрілість малого і середнього бізнесу, місцевий економічний розвиток та інституційний розвиток. Агенція має досвід у сфері креативної економіки, сталого розвитку, інновацій, фінансування та міжсекторної взаємодії. Ми надаємо послуги з управління проектами та програмами, консультуємо компанії та інституції, проводимо дослідження та реалізовуємо програми розвику. А також працюємо з аналітикою для бізнесу та організацій. Агенція PPV є Центром інформаційної підтримки бізнесу у м. Львові. Працюємо у Львові з 2008 року.