Релокація бізнесу на захід: Закарпаття, Ужгород
В Україні із зони бойових дій евакуювали 300 підприємств, з яких 121 вже відновило роботу на новому місці, – дані Міністерства економіки станом на 12 квітня.
Нагадаємо, зараз працює державна програма переміщення (евакуації) підприємств з зони бойових дій. Вона передбачає безкоштовне перевезення обладнання, після того, як підприємці звернуться до Уряду через гугл-форму. Заяв прийшло вже понад 1500. Також на базі Prozorro.Продажі запустили платформу цифрової взаємодії для допомоги бізнесу у релокації https://auction.e-tender.ua/#/register
Ми пропонуємо серію статей про те, як працює евакуація на місцях: в кожній області на заході України. Окрім Закарпатської, описали також Львівську та Івано-Франкіську.
Ми також розповідаємо про кейси тих підприємців, яким вдалось евакуюватись та почати працювати.
Закарпатська область
Як сприяє та допомагає влада в області?
На Закарпаття переїхали уже 47 підприємств, — 20 з них відновили діяльність. Василь Іванчо, заступник голови Закарпатської обласної військової адміністрації (ЗОВА) уточнює, що це: IT-підприємства, агрокомплекс, медицина та легка промисловість.
Для координації процесу евакуації підприємства ЗОВА запустили телеграм-канал для підприємців. Також зібрали базу з локаціями (офіси, земельні ділянки, складські приміщення та інше), де можуть розміститись бізнеси. У базі – 600 місць.
Підприємців, які хочуть перевезти бізнес на Закарпаття, просять звертатись на пошту zakregion.development@gmail.com або через телеграм-канал.
Тепер в регіоні працює + 35 тис працівників IT-компаній. Віктор Микита, голова Обласної військової адміністрації Закарпаття заявив, що у регіоні буде створений національний IT-кластер, який матиме одну особливість — звільнення айтішників від військової служби, він також обіцяє IT-ішникам якісний інтернет і супровід діяльності у податковій сфері.
Взагалі, підприємців, які планують переїжджати на Закарпаття, спрямовують до того регіону, в якому працюють відповідні типи бізнесів.
До прикладу:
- деревообробна галузь – Тячівщина, Рахівщина;
- текстильна – Виноградівщина, Іршавщина;
- а тим підприємствам, що спеціалізуються на експорті, імпорті та міжнародній співпраці, пропонують розміщуватися біля залізничних доріг.
Часто підприємці самостійно організовують евакуацію підприємств через прямі контакти партнерів на Закарпатті.
Чим готові допомогти інституції громадянського суспільства?
BOARD Закарпаття (організація підтримки бізнесу) — допомагає з релокейтом. Вони також допомагають відновити діяльність і стверджують, що координують свої дії з ОДА.
Як ще долучаються до наближення перемоги інші організації підтримки бізнесу читайте тут.