Істотні питання книжкової галузі: результати дослідження проєкту RES-POL
Галина Шиян, ключова експертка з креативних індустрій Агенції PPV, що досліджує підсектор книговидання і книгорозповсюдження у проєкті RES-POL, презентувала сектор креативних індустрій в межах проєкту “Є Розмова” у Вінниці, а також представила істотні питання книжкової галузі на Kyiv BookFest
У проєкті RES-POL триває оцінка істотних питань у секторах та підсекторах проєкту. Один з етапів валідації — презентації від ключових експертів та відкриті обговорення визначених проблем з професійними спільнотами. Заходи відбуваються, щоб зібрати широкий відгук від заінтересованих сторін та визначити які з питань найбільше перешкоджають розвитку відповідних сфер.
Так, 28 серпня у рамках проєкту “Є Розмова” Мистецького об’єднання «ПЛАЙ» у Вінниці наша експертка Галина Шиян поділилася проміжними результатами дослідження стану креативних індустрій, зорема, основними викликами, що стримують розвиток галузі в країні. А на початку вересня вона презентувала істотні питання підсектору книговидання і книгорозповсюдження на Kyiv BookFest, Читомо опублікували звіт з події.
Запрошуємо ознайомитись з переліком представлених істотних питань підсектору книговидання і книгорозповсюдження:
- Піратство та контрафакт, нерозуміння широким загалом захисту авторських прав.
- Недоступність кредитів 5-7-9% через відсутність активів, які можна дати в заставу.
- Загроженість інфраструктури (особливо харківських друкарень).
- Критична для галузі інфраструктура не визнана критичною для держави.
- Рідкісні ключові фахівці друкарень не підлягають бронюванню.
- Гострий брак персоналу через міграцію та мобілізацію.
- Ускладнення із залученням кочових фахівців пов’язані з невизначеністю їхнього податкового резидентства та нерелевантністю українських зарплат до витрат за кордоном.
- Брак кваліфікованих фахівців особливо з робочою англійською, зокрема за такими напрямками: грант-менеджмент, авторське право та міжнародні переговори.
- Брак фахових редакторів усіх рівнів (літературних, концептуальних, головних).
- Брак нових українських авторів різних жанрів.
- Брак фахових перекладачів художніх текстів з усіх мов на українську та брак перекладачів з української на міжнародному ринку.
- Брак нормативної бази для взаємодії з перекладачами в полі авторських прав та видимості.
- Відсутність чітких стандартів та механізмів контролю якості; незадовільний рівень підготовки текстів та поліграфічної якості деяких видань.
- Неврегульованість ринку та демпінгові війни.
- Дискусійність доцільності cover price та механізмів її впровадження в умовах інфляції.
- Брак фінансування на затверджені інструменти державної підтримки галузі (Є-підтримка / відшкодування оренди книгарням).
- Дискусійність програми відшкодування оренди книгарням через ризики її сприяння великим мережевим гравцям, а не незалежним книгарням в малих містах.
- Гострий брак інституту літагентства (внутрішнього та зовнішнього); нерозуміння світового ринку авторами, видавцями, агентами.
- Фінансова та логістична недоступність представницьких поїздок за кордон для більшості гравців галузі.
- Відсутність якісної та актуальної статистики книжкової галузі та ринку.
- Брак професійних асоціацій та обміну професійним досвідом.
- Брак формальних і неформальних навчальних програм та програм підвищення кваліфікації, які відповідають запитам ринку.
- Недостатність інститутів премій, професійних медіа, критики.
- Низька інтегрованість книги в інші креативні індустрії (н.п. продаж ліцензій на кіно, комп’ютерні ігри, принти для одягу, мерч); брак розуміння авторських прав в цих категоріях.
- Брак актуальної фахової та технічної літератури українською мовою через складність та нерентабельність таких проєктів для видавців.
- Висока вартість іноземної книги, зокрема через ПДВ на книжковий імпорт; часткова тінізація імпорту та ухилення від ПДВ.
Наступний етап проєкту — підготовка аналітичних записок про стан та проблематику кожного підсектора, а у подальшому — політик спрямованих на вирішення визначених проблем із залученням державних інституцій та міжнародних донорів.
Новини проєкту RES-POL
Цю публікацію створили за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є відповідальністю Громадської спілки “Центр регіональний розвиток” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
0 коментарів