Істотні питання книжкової галузі: результати дослідження проєкту RES-POL - PPV Knowledge Networks

Істотні питання книжкової галузі: результати дослідження проєкту RES-POL

Опубліковано Kosheleva Svitlana на

Галина Шиян, ключова експертка з креативних індустрій Агенції PPV, що досліджує підсектор книговидання і книгорозповсюдження у проєкті RES-POL, презентувала сектор креативних індустрій в межах проєкту “Є Розмова” у Вінниці, а також представила істотні питання книжкової галузі на Kyiv BookFest


У проєкті RES-POL триває оцінка істотних питань у секторах та підсекторах проєкту. Один з етапів валідації — презентації від ключових експертів та відкриті обговорення визначених проблем з професійними спільнотами. Заходи відбуваються, щоб зібрати широкий відгук від заінтересованих сторін та визначити які з питань найбільше перешкоджають розвитку відповідних сфер.

Так, 28 серпня у рамках проєкту “Є Розмова” Мистецького об’єднання «ПЛАЙ» у Вінниці наша експертка Галина Шиян поділилася проміжними результатами дослідження стану креативних індустрій, зорема, основними викликами, що стримують розвиток галузі в країні. А на початку вересня вона презентувала істотні питання підсектору книговидання і книгорозповсюдження на Kyiv BookFest, Читомо опублікували звіт з події.


Запрошуємо ознайомитись з переліком представлених істотних питань підсектору книговидання і книгорозповсюдження:
  1. Піратство та контрафакт, нерозуміння широким загалом захисту авторських прав.
  2. Недоступність кредитів 5-7-9% через відсутність активів, які можна дати в заставу.
  3. Загроженість інфраструктури (особливо харківських друкарень).
  4. Критична для галузі інфраструктура не визнана критичною для держави.
  5. Рідкісні ключові фахівці друкарень не підлягають бронюванню.
  6. Гострий брак персоналу через міграцію та мобілізацію.
  7. Ускладнення із залученням кочових фахівців пов’язані з невизначеністю їхнього податкового резидентства та нерелевантністю українських зарплат до витрат за кордоном.
  8. Брак кваліфікованих фахівців особливо з робочою англійською, зокрема за такими напрямками: грант-менеджмент, авторське право та міжнародні переговори.
  9. Брак фахових редакторів усіх рівнів (літературних, концептуальних, головних).
  10. Брак нових українських авторів різних жанрів.
  11. Брак фахових перекладачів художніх текстів з усіх мов на українську та брак перекладачів з української на міжнародному ринку.
  12. Брак нормативної бази для взаємодії з перекладачами в полі авторських прав та видимості.
  13. Відсутність чітких стандартів та механізмів контролю якості; незадовільний рівень підготовки текстів та поліграфічної якості деяких видань.
  14. Неврегульованість ринку та демпінгові війни.
  15. Дискусійність доцільності cover price та механізмів її впровадження в умовах інфляції.
  16. Брак фінансування на затверджені інструменти державної підтримки галузі (Є-підтримка / відшкодування оренди книгарням).
  17. Дискусійність програми відшкодування оренди книгарням через ризики її сприяння великим мережевим гравцям, а не незалежним книгарням в малих містах.
  18. Гострий брак інституту літагентства (внутрішнього та зовнішнього); нерозуміння світового ринку авторами, видавцями, агентами.
  19. Фінансова та логістична недоступність представницьких поїздок за кордон для більшості гравців галузі.
  20. Відсутність якісної та актуальної статистики книжкової галузі та ринку.
  21. Брак професійних асоціацій та обміну професійним досвідом.
  22. Брак формальних і неформальних навчальних програм та програм підвищення кваліфікації, які відповідають запитам ринку.
  23. Недостатність інститутів премій, професійних медіа, критики.
  24. Низька інтегрованість книги в інші креативні індустрії (н.п. продаж ліцензій на кіно, комп’ютерні ігри, принти для одягу, мерч); брак розуміння авторських прав в цих категоріях.
  25. Брак актуальної фахової та технічної літератури українською мовою через складність та нерентабельність таких проєктів для видавців.
  26. Висока вартість іноземної книги, зокрема через ПДВ на книжковий імпорт; часткова тінізація імпорту та ухилення від ПДВ.

Наступний етап проєкту — підготовка аналітичних записок про стан та проблематику кожного підсектора, а у подальшому — політик спрямованих на вирішення визначених проблем із залученням державних інституцій та міжнародних донорів.

Новини проєкту RES-POL

Цю публікацію створили за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є відповідальністю Громадської спілки “Центр регіональний розвиток” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

 


0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *