Стан бізнес-середовища в Івано-Франківську: результати опитування проєкту НЕФ
Івано-Франківський бізнес опитали про стан бізнес-середовища та екосистему інновацій. Це частина проєкту Нова економіка Івано-Франківська. Опитування відбулось в два раунди (про результати першого читайте тут). Далі експерти планують моніторити учасників опитування. Результати подальшого моніторингу ми опублікуємо на нашому сайті.
Загалом 103 підприємці взяли участь в опитуванні. Друга хвиля дослідження тривала з листопада 2022 до березня 2023 року. Цього разу участь взяли переважно місцеві компанії (85%), на противагу першій хвилі, де майже половина представників — релоковані.
Загалом дві хвилі разом показують, що найбільша частка опитуваних — представники мікробізнесу та малих підприємств (51% та 34% відповідно). Саме такі типи бізнесу найбільше потребують залучення додаткових ресурсів для підтримки (фінанси, консультації, навчання, розвиток, обмін досвідом, контакти).
71% респондентів працює в сегменті B2C.
Третина підприємців (орієнтовно 37%) відповіли, що їх бізнес має інноваційну складову. Зокрема, автоматизоване обладнання, запатентовані технології, розробки та біотехнології, рецептуру, нові види продукту. Проте, не завжди у підприємців є розуміння, що таке інновації. Це показує деталізований опис інноваційної складової. Цю тему ми продовжимо досліджувати більше.
Рівень доходів
Війна в Україні суттєво вплинула на діяльність компаній в частині фінансових показників. Четверта частина опитаних вказали, що рівень доходу відносно минулого року становить всього 30%. Це є дуже низьким рівнем.
Експорт
Після 24.02.2022 економічна активність на внутрішньому ринку суттєво знизилась. Українські компанії почали швидко переорієнтовувати свою діяльність на експорт. Серед опитаних компаній половина (51%) хоче вийти на експорт, а ще 14% бажають збільшити обсяг експорту.
Серед тих, хто вже експортує найбільше екпортують в Європу (87%). Також працюють з США та Канадою (30%), країнами Близького Сходу та Північної Африки (17%), країнами Азії (13%), Китаю (4%)
На що потрібні ресурси?
27% опитаних підприємців мають гостру потребу у фінансових ресурсах, 54 % потребують фінансів на розвиток окремих напрямків.
Більшості компаній (66%) кошти потрібні для розвитку.
Серед питань, з яких бізнесу потрібна найбільша підтримка — маркетинг, доступ до фінансування, продажі, розвиток бізнесу, комунікації і PR та експорт.
Підприємці потребують навчання, консалтингу та доступу до інформації про бізнес-можливості.
Хто взяв участь в опитуванні?
В опитуванні взяли участь підприємці та компанії з Івано-Франківська, як місцеві так і релоковані, із різних сфер: виробництво продовольчих та непродовольчих продуктів, енергетика, освіта, консалтинг, ресторанна діяльність, та ін.
Опитували підприємців для проєкту “Нова економіка Івано-Франківська” – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську” (NEF). Проект фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.
Втілюють проект консорціум партнерів: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.