Про фестивалі та їхні наслідки для навколишнього середовища
Культурні події, зокрема фестивалі, стали невід’ємною частиною життя України. Всі ці події об’єднує незмінний негативний вплив на довкілля: тонни відходів (одноразовий посуд, пластик, рекламні листівки, поліетиленові пакети тощо).
Орхуська модель сталості (ОрМС) є інструментом, який допомагає культурним проектам та культурним операторам здійснити перехід до більш сталого розвитку, тобто реалізовувати культурні проекти (наприклад у сфері музики, театру, художнього мистецтва, спорту, історичної та культурної спадщини) з мінімальним негативним впливом на довкілля та мінімальними негативними наслідками для майбутніх поколінь. Модель дає механізми поетапного, плавного впровадження сталих рішень.
Орхуська модель сталості пропонує впроваджувати сталі рішення в 4 компонентах масового заходу. Всі вони є складовими будь-якого фестивалю чи іншого культурного проекту.
- Щоденні операції та мобільність
- Продукти харчування та напої
- Архітектура та фізичний простір
- Комунікації та поведінка
Сталі заходи доцільно планувати, починаючи із мінімальної кількості ініціатив в кожній з 4 категорій, систематично додаючи нові сталі рішення.
Експерти PPV Knowledge Networks допомогли організаторам Фестивалю “ТуСтань!” спланувати та втілити перші сталі ініціативи.
Оскільки підготовка до організації фестивалю здійснювалась в короткі терміни, усі обрані рішення перевірялись на можливість впровадження без особливих фінансових та часових затрат. Серед реалізованих сталих заходів:
- На ярмарку були представлені продукти місцевих виробників, зокрема фермерські сири з господарства “Дві Катерини”;
- Промоція багаторазового посуду здійснювалась у соціальних мережах;
- Учасники та відвідувачі у середньовічному вбранні використовували глиняні та дерев’яні чашки;
- У трьох локаціях (табір реконструкторів, табір глядачів та табір учасників) були встановлені контейнери для збору відокремленої органіки (харчових відходів). Цього року лише 3 локації, оскільки рух відходів тут можна було проконтролювати
- органічні відходи з трьох малих контейнерів звозили в компостери, які розміщувались на окраїні фестивальних активностей.
- організований спільний транспорт для учасників та гостей фестивалю зі Львова з допомогою компанії “Karpaty.Travel”;
- проведений Еколекторій на тему раціонального поводження з відходами, де спікерка Ірина Білик розповіла, який товар обирати та яке упакування можна переробити або використовувати повторно;
В Україні на сьогодні немає розроблених єдиних правил для організаторів фестивалів, в тому числі стосовно сталості масових заходів. Організація фестивалів з використанням елементів ОрМС сприятиме зменшенню кількості продукованих відходів упаковки, скороченню викидів вуглекислого газу, економічному зростанню локальних фермерських господарств та туритсичної інфраструктури, підвищенню рівня екологічної свідомості та культури серед населення.