Воркшоп у Флоренції щодо створення Українського фонду культурної спадщини

У Флоренції відбулась експертна зустріч заінтересованих сторін у створенні Українського фонду культурної спадщини. Подію організували та провели експерти PPV спільно з партнерами та ініціативною групою. Вона об’єднала понад 60 представників професійного середовища з різних країн ЄС, Великої Британії, Сполучених Штатів та України, щоб обговорити виклики сектору культурної спадщини в Україні та потенційні фінансові інструменти їх розв’язання.
Створення Українського фонд культурної спадщини (УФКС) — це відповідь на нагальні та стратегічні потреби української культурної спадщини. УФКС має стати новою інституцією, яка заповнить системні прогалини, ставши прозорим та ефективним фінансовим інструментом підтримки збереження і відновлення культурної спадщини України.
Потребу у такому інструменті підтвердили експерти та експертки проєкту RES-POL. Досліджуючи сектор Культурної спадщини в Україні, вони виявили серед істотних питань галузі такі проблеми як руйнування спадщини внаслідок війни, її занедбаний стан та навмисні пошкодження, відсутність сучасних сховищ, а також брак кваліфікованих працівників у секторі. У відповідь на ці виклики команда RES-POL разом з експертами та експертками PPV ініціювали старт роботи над розробкою моделі Українського фонду культурної спадщини. Також, ця ідея знайшла відображення у стратегії розвитку культури України на 2025–2030 роки.
У межах проєкту “Розробка та адвокація моделі Українського фонду культурної спадщини” експерти вже підготували низку аналітичних матеріалів які допоможуть у напрацюванні моделі фонду. Ці дослідження проведені експертами PPV, залученими фахівцями та партнерами проєкту, аналізують контекст створення фонду, описують виклики і потреби сектору культурної спадщини України під час війни і в перспективі відновлення, а також містять швидку оцінку шкоди завданої внаслідок російської збройної агресії. Аналітики доступні на сайті Агенції PPV.
Експертна зустріч у Флоренції
20 червня на воркшопі у Флоренції експерти PPV разом з ініціативною групою представили результати досліджень заінтересованим сторонам, щоб зібрати рекомендації та відгуки, відкоригувати фокус та пріоритети майбутньої діяльності фонду, а також обговорити потенційні моделі фінансування. Участь у події взяли понад 60 представників професійного середовища, 20 з них з України. Це були керівники та менеджери 11-ти міжнародних донорських організацій, інституцій культурної спадщини, представники органів державної влади України, Франції, Великої Британії, Данії та громадських організацій, що працюють в сфері культурної спадщини.
Під час зустрічі виступили:
Володимир Воробей, директор Агенції PPV, презентував гіпотези вирішення істотних питань сектору культурної спадщини через нові фінансові інструменти, яких поки що немає в Україні. Український фонд культурної спадщини — одна з ключових гіпотез.
Галина Григоренко, перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України та К’яра Бардескі, представниця UNESCO в Україні, представили виклики і потребами сектору культурної спадщини України під час війни і в перспективі відновлення.
Після цього в форматі майстерні співтворення учасники події обговорили потенційні моделі інструментів фінансування інфраструктурних проєктів, пріоритети, а також механізми залучення коштів, моделі управління і прийняття рішень, етапність створення.
Фасилітатори роботи у групах: Тоні Аттард — засновник Culture Venture, Анна Карнаух — співзасновниця Lanka.pro, Ольга Коцька — керівниця програми “Віднова” та Стівен МакКормік — засновник Skillful Means.
«Створення Фонду культурної спадщини — це не лише технічне рішення. Це — сигнал світові, що культура є основою нашої ідентичності, опорою для стійкості та відбудови. Ми прагнемо закласти фундамент інституції, яка працюватиме прозоро, фахово й відповідно до найкращих світових практик», — зазначила Галина Григоренко у новині від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Ця подія — один з етапів проєкту “Розробка та адвокація моделі Українського фонду культурної спадщини”. Вона заклала підґрунтя для презентації УФКС на Конференції з відновлення України, що відбудеться у липні (URC 2025).
Захід відбувся у партнерстві з Opificio delle Pietre Dure (OPD), National Research Council – Institute of Heritage Science (CNR-ISPC), E-RIHS.
Більше про проєкт читайте на сайті Агенції економічного розвитку PPV.
Проєкт “Розробка та адвокація моделі Українського фонду культурної спадщини” реалізовується ГС “Центр “Регіональний розвиток” Агенції економічного розвитку PPV за фінансової підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та ERSTE Stifftung.
0 коментарів