Як пройшли Європейські дні досліджень та інновацій 2024: ключові події, тези, лінки - PPV Knowledge Networks

Як пройшли Європейські дні досліджень та інновацій 2024: ключові події, тези, лінки

Опубліковано Kosheleva Svitlana на

Разом з партнерами ми організували та провели в Івано-Франківську Європейські дні досліджень та інновацій 2024. Форум відбувся в межах проєкту Нова економіка Івано-Франківська. Розповідаємо про підходи до впровадження інновацій, розмови з винахідниками та важливі кроки на шляху до монетизації винаходів.

Європейські дні досліджень та інновацій — частина проєкту Нова економіка Івано-Франківська (НЕФ), у фокусі якого три основні теми: предметний дизайн, стале будівництво та прикладна наука. Цьогоріч подія відбулась 9, 10 та 11 жовтня і стала жвавим майданчиком для обговорень інноваційних проєктів, які сьогодні реалізуються в Україні. Презентації та дискусії чергувались з перервами на каву, оскільки одне із завдань форуму — нетворкінг.

Початково захід планувався як активність для спільноти Івано-франківська, проте Дні досліджень та інновацій 2023 показали, що ця подія привертає увагу й представників інших регіонів. Тому в цьому році команда проєкту НЕФ вперше організувала гостьові дні для представників бізнесу, архітекторів, інженерів, дизайнерів та громад з інших областей. 

Основний день форуму, 11 жовтня, пройшов у новому Центрі розробок і продуктових дизайнів ПОЛЕ. Відкриття цього простору влітку 2024 року — це один з головних результатів діяльності проєкту НЕФ.

На відкритті Європейських днів досліджень та інновацій 2024 з вітальним словом виступила Ірина Губарець, координаторка сектору конкуренції і розвитку приватного сектору Представництва ЄС в Україні. 

Інновації в Івано-Франківську

Одна з частин проєкту НЕФ — розробка Стратегії інновацій Івано-Франківська, що буде частиною Стратегії розвитку Івано-Франківська. На відкритті форуму Володимир Воробей, директор Агенції PPV,  представив напрацювання “Роль інновацій у майбутній стратегії міста. Презентація охопила матрицю рівнів впливу та типів підтримки інновацій, створену в межах семінарів з іноваційного менеджменту, та дослідження екосистеми міста, аналіз сильних та слабких сторін її учасників. Користуючись матрицею, Володимир розповів про стан інновацій у створенні продуктів, розвитку технологій, розробці політик та заснуванні і зростанні бізнесів. Також, він анонсував кілька рекомендацій до стратегії інновацій Івано-Франківська:

  • Підтримка університетів міста — співфінансування проєктів та підтримка підрозділів комерціалізації інновацій.
  • Платформа інновацій Івано-Франківська — створення окремого підрозділу (трансформація існуючої комунальної структури), розвиток порталу НЕФ.
  • Інноваційні ваучери — продовження програми ваучерної підтримки інновацій.
  • Просування сталого будівництва — просвітництво та стимулювання, New European Bauhaus Hub Івано-Франківська.

Трьома ключовими секторами екосистеми інновацій в Івано-Франківську можуть бути: електротехніка, будівництво та біотехнології. Четвертий напрямок — це відкрите питання.

Розмови з винахідниками

На форумі засновники стартапів презентували ідеї своїх проєктів, а представники інноваційних компаній розповіли про свою діяльність: як вони стартували проєкти та розвивали їх в бізнес, створюючи продукти спрямовані на розв’язання екологічних та соціальних проблем, культурний розвиток регіону.


Так, під час панельної дискусії “Сталі та екологічні матеріали: виклики комерціалізації на українському ринку” своїм досвідом поділитись:

  • Марта Кондрин, співзасновниця біотехнологічного стартапу Mycelia Tech, виробника шкіри з грибного міцелію.
  • Дмитро Бідюк, співзасновник Rekava. Як сировину для своєї продукції компанія використовує кавовий жмих.
  • Сергій Бойко, директор МТ Hempire, що створюють будівельні матеріали з коноплі. 

Модерував дискусію Михайло Шевченко, архітектор, викладач архітектурного проєктування та технічних дисциплін у Харківській школі архітектури.

 

В основний день форуму Тарас Попадинець, керівник організації “Гепотермал Україна під час події “Геотермальна енергетика — інноваційне поле для співпраці: нові альтернативні джерела енергії” презентував дослідження потенціалу видобутку енергії з під землі. Наразі, геотермальна енергетика привертає увагу громад як відновлювальне джерело енергії з низьким рівнем викидів СО2, що не потребує використання великої площі. В Україні найбільш перспективні регіони для встановлення геоТЕС це Закарпаття та Прикарпаття, Кримській півострів та регіони Дніпровсько-Донецької западини.

Наталія Ставнича, операційна директорка бренду Ґушка, поділилась кейсом “Нові розробки на основі традиційних ремесл — традиційне поле співпраці”. Компанія створює одяг, ліжники, пуфи та інші затишні речі з вовни. Заснувавши бренд на основі традицій, вони зберігають та розвивають культурний спадок регіону. З викликів такого бізнесу: обмеженість у кількості сировини та не стандартизованість виробництва, що ускладнює співпрацю з точками збуту. Проте, унікальність бренду привертає увагу клієнтів в Україні та закордоном, а також видань про моду. Тільки за останній рік про Ґушку писали Vogue, Іnterior design, Residence та інші.

Традиційно одна з важливих частин Днів досліджень та інновацій — це відкриті презентації стартапів “Печа-куча”. Учасники стисло розповідають про свої проєкти, щоб отримати зворотній зв’язок, знайти потенційних інвесторів та партнерів. Так, торік Ольга Юкевич, презентувала бізнес-ідею створення спеціалізованого розсадника декоративних рослин для озеленення міського простору і після цього знайшла партнерів для її втілення. Серед стартапів цього року: Оксана Архипчук представила проєкт Струм, що допоможе підліткам з профорієнтацією, а Христина Хрупа презентувала бренд аксесуарів для протезів. Несподіваним бонусом від організаторів події стали бліц-презентації, під час яких усі учасники форуму могли без попередньої реєстрації представити свої ідеї проєктів.

Розвиток екосистеми інновацій 

Інновації це не тільки про науку, а також про нові підходи підприємців в бізнесі, масштабування проєктів, управлінські рішення та політики. Тож, низка подій форуму охоплювала питання комерціалізації винаходів, розвитку ідеї в проєкти та комунікації про науку та інновації. 

Під час дискусії “Як комерціалізувати патенти?”, на прикладі кейсів спікерки події розповіли про основні етапи монетизації запатентованих винаходів:

Модерував розмову Володимир Воробей, директор Агенції PPV.
Кураторка заходу — Юля Мужик, експертка PPV проєктів розвитку бізнесу.

Оксана Гуцаленко, філософиня, маркетологиня та дослідниця сталого розвитку провела воркшоп для винахідників/ниць та стартапів “Що винахіднику/ниці треба, крім грошей?”. Серед важливих складових вона зазначила: команду проєкту та партнерство, організаційну та юридичну спроможність, бізнес-план та мислення якого потребує реалізація проєкту. Також, Оксана представила концепцію чотирьох стилів управління від Іцхака Адізеса та методику співвідношення часу, грошей та обсягу роботи, яке формує якість продукту. 

 

На події “Панельна дискусія “Як ми популяризуємо інноваційність в Україні” говорили роль науки під час війни. Одна з тез розмови: наукові дослідження — це також зброя. Оскільки вони передують розвитку технологій, зокрема й військових, та спонукають інноваційність, що своєю чергою розвиває економіку країни. Для ефективності комунікацій про науку та інновації, спікерки радять ставити науковцям більше уточнювальних запитань, підбирати разом з ними простіші вислови та погоджувати готові тексти перед публікаціями. 

Спікерки дискусії:

  • Стася Вишневська, комунікаційна менеджерка ГО INSCIENCE
  • Олеся Павлишин, головна редакторка науково-популярного медіа Куншт.
  • Анна Денисенко, кураторка проєктів ЛУН Місто
  • Ольга Кронда, начальниця Департаменту розвитку інновацій ІР офісу.

Модерувала розмову Ольга Маслова, популяризаторка науки, кандидатка біологічних наук.

Читайте більше новин проєкту “Нова економіка Івано-Франківська”.

Європейські дні досліджень та інновацій в Івано-Франківську відбуваються в межах проєкту «Нова економіка Івано-Франківська (NEF) — підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується Європейським Союзом в межах програми «Мери за економічне зростання». Цьогоріч подію також підтримує Програма розвитку ООН (ПРООН).


0 коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *