Туристичний центр нового формату: в Умані стартував воркшоп проєкту REHERIT 2.0

Результатом воркшопу буде концепція мобільного туристично-інформаційного центру (ТІЦ) в Умані, яку згодом реалізують.
З 30 червня до 5 липня в Умані тривав перший етап воркшопу. Учасники й учасниці підготували 5 перших концепцій та зробили попередні макети потенційних просторових та архітектурних рішень для мобільного туристично-інформаційного центру. Усі вони здизайновані як зручні, інклюзивні та сучасні.
Фото: Златослава Криштафович
Хоча воркшоп триває і фінальних рішень ми ще не маємо, проте вже зараз розуміємо що мобільний ТІЦ це не лише місце для інформування, а й відкритий простір для комунікації та взаємодії — як з туристами, так і з мешканцями. Через нього хочемо розширити туристичні маршрути, включити в них більше об’єктів мультикультурної спадщини, в також зробити місто більш зрозумілим і відкритим для гостей.
Роль ТІЦ (мобільного й стаціонарного) бачимо як важливу частину системи ефективного управління туризмом в Умані”, — підсумовує перший етап воркшопу Оксана Сковронська, координаторка проєкту від Центру Регіонального розвитку Агенції економічного розвитку PPV, операційна менеджерка Агенції.
Для проведення воркшопу ми залучили експерток Харківської школи архітектури (ХША) у ролі т’ютерів, а також студентів та студенткок 1го курсу ХША, Уманських ВНЗ і активну молодь громади. Воркшоп відбувається спільно з будівельною практикою ХША First Aid Spatial Kit, у межах якої студенти/-ки розробляють серії універсальних інклюзивних просторових інтервенцій для потреб громад — вуличних меблів, ігрових майданчиків, павільйонів, тощо. Проєкти публікуються у відкритому доступі з кресленнями, розрахунками матеріалів, а також інструкціями до збірки.
У напрацьованих концепціях студентам та студенткам вдалось запропонувати рішення, які поєднують різні функції ТІЦ, є адаптивними до різних локацій розміщення ТІЦ та комунікації із аудиторією, разом з тим зберігають інформаційну складову. Експеркти ХША курували роботу студентів: супроводжували процес напрацювання, давали конструктивні коментарі та фокусували учасників воркшопу на важливих аспектах проєктування.
Важливим партнером у проєкті є Уманська міська рада. Представники різних відділів брали активну участь в організації та проведенні воркшопу. Так, Ірина Плетньова, міська голова, представники відділів туризму, архітектури та містобудування, охорони культурної спадщини, житлово-комунального господарства, Центру розвитку та інвестицій, Уманського краєзнавчого музею оцінювали та коментували проєкти з точки зору практичності, мобільності, інклюзивності, виразності тощо на внутрішніх обговореннях перших концепцій. Активна включеність громади, ми переконані, є маркером успіху проєкту, адже тільки шляхом такого співтворення ми можемо вийти на потрібні для міста рішення.
Як відбувався перший етап воркшопу?
З 30 червня до 5 липня студенти досліджували міський простір Умані та працювали над ідеями ТІЦ. В перший день воркшопу організатори (Марія Кравченко, Центр міської історії, Львів; Оксана Сковронська, Агенція економічного розвитку PPV, Львів; Людмила Гекалюк, відділ туризму Уманської міської ради) розповідали про проєкт REHERIT 2.0, презентували результати проєкту ReHerit, говорили про розвиток туризму в Умані. Експертки ХША Дар’я Ожиганова, академічна директорка ХША та Ірина Качмарик, архітекторка та викладачка ХША, а також студенти 4 курсу ХША — Пауліна Марченко та Володимир Петрик, розповіли про мобільну архітектуру та її місце у міських просторах, презентували кейси мобільних конструкцій в міських просторах різного призначення. Першого ж дня студенти відвідали екскурсії містом та основними туристичними об’єктами, познайомившись з історією громади, її культурною спадщиною та туристичним потенціалом.
Фото: Златослава Криштафович
Учасники проводили короткі опитування в місті (мешканців та туристів), досліджували туристичні маршрути та якірні локації. На основі цього дослідження формували висновки щодо міського простору та місця ТІЦ в ньому. Також працювали над ескізами та концепціями, тестували гіпотези та опрацювали ідеї. Підсумували цей етап воркшопу публічною презентацією перших концепцій та їхнім обговоренням.
Фото: Златослава Криштафович
Що далі?
Попереду ще два етапи воркшопу:
- 2-ий етап у Львові: 7 липня – 20 липня 2025;
- та 3-ій етап в Умані: 21 липня – 26 липня 2025.
Результатом воркшопу буде концепція мобільного ТІЦ, яка допоможе місту ефективніше взаємодіяти з туристами та мешканцями громади, стане простором для подій та мистецьких проєктів.
Фото: Златослава Криштафович
Як виникла ідея мобільного ТІЦ
Ідея створити мобільний туристично-інформаційний центр в Умані зародилась ще під час реалізації першого проєкту REHERIT у 2018–2021 роках у колі тих, хто напрацьовував Стратегію розвитку туризму у місті Умань. Стратегія базується на баченні туризму в місті як інструменту промоції його багатої мультикультурної спадщини, яку можна віднайти у різних куточках міста. Так виникла ідея мобільного ТІЦ, який час від часу змінюватиме свою локацію та доповнить роботу стаціонарного туристично-інформаційного центру.
Проєкт REHERIT 2.0 має підтримку від Європейського Союзу, зокрема, для розробки ідеї комбінації локацій стаціонарного та мобільного ТІЦ.
Стежте за новинами проєкту тут.
Сайт проєкту REHERIT 2.0 / Cторінка уFacebook.
Організатори та партнери цього компоненту проєкту:
- Центр міської історії
- Центр “Регіональний розвиток” Агенції економічного розвитку PPV
- Уманська міська рада
- Харківська школа Архітектури (перебуває у Львові)
Ця публікація була створена завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу. Її наповнення є винятковою відповідальністю партнерів проєкту “REHERIT 2.0” і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
0 коментарів