По війні — фонди розвитку - PPV Knowledge Networks

По війні — фонди розвитку

Опубліковано Володимир Воробей на

Шок історичного значення відкриває вікно можливостей для перебудови країни. Після Революції Гідності у нас реформувались цілі суспільні системи та з’явились нові розвиткові інституції — Український культурний фондФонд енергоефективностіНаціональний фонд досліджень. Зараз у нас відкрите вікно продумати архітектуру розвиткових інституцій після війни.

Розвиткові інституції — це передовсім фонди фінансування, які створюють можливості для українців — можливість отримати фінансування на проекти, які українці, українські організації та бізнеси хочуть реалізовувати. Створення та трансформація розвиткових інституцій жодним чином не підміняє необхідність формування правил гри (закони та правопорядок), сильних базових державних інституцій (армія, суди, адміністрація …) та суспільних систем (місцевого самоврядування, податкова система, цифрові системи …). Розвиткові інституції також не підважуть функції державних установ, організацій та підприємств (університети, лікарні т.д.) — це інші дискусії та теми — такі інституції зможуть користуватись можливостями фондів розвитку на рівні з особами усіх типів та форм власності.

Фонди розвитку, які потрібні Україні:

  1. Фонд розвитку громад — розвиткові проекти (не лише інфраструктурні) для громад — інфраструктура, освіта, підприємництво, малий бізнес, інновації, згуртованість, розумна спеціалізація, соціальна економіка, екологія, тощо. Ліквідація ДФРР. Розмір Фонду— від 100 млрд, проекти — від 10 млн грн. (докладніше про фонд)
  2. Національний фонд розвитку — інструмент (vehicle) для знакових проектів, національної інтегрованої інфраструктури (енергетика, дороги, зв’язок), залучення приватного капіталу до національних / знакових проектів (облігації, кредити). Інтегрувати Дорожній фонд. Розмір Фонду — від 100 млрд, проекти — від 300 млн грн.
  3. Національний фонд досліджень України — драматична трансформація існуючого фонду — підтримка фундаментальних та прикладних досліджень. Багаторічні грантові програми фінансування досліджень. Проекти 3–5 років. Розмір Фонду — від 50 млрд, проекти — від 10 млн.
  4. Український екологічний фонд — кліматоорієнтовані проекти, збереження та відновення довкілля, зелений перехід галузей тощо. Розмір Фонду — від 30 млрд, проекти — від 30 млн грн.
  5. Український освітній фонд — фінансування проектів оновлення освітніх програм, облаштування лабораторій, розвитку викладацького складу, міжнародні обміни тощо. Розмір Фонду — від 3 млрд, проекти — від 1 млн грн. (докладніше про фонд)
  6. Український фонд соціального розвитку — активізація участі у суспільних процесах, політична активність, ініціативи спільнот, молодіжні ініціативи, вирішення істотних соціальних питань, культурні проекти у громадах … Розмір Фонду — від 1млрд, проекти — від 100 тис.
  7. Український культурний фонд — модернізація існуючого фонду — підтримка культурних ініціатив, самовираження та креативних індустрій (малі учасницькі проекти переходять в Український фонд соціального розвитку). Розмір Фонду — від 1 млрд, проекти — від 1 млн.
  8. Український фонд трансформацій — інноваційні проекти трансформації просторів, будівель, галузей, житлових масивів, моноіндустріальних міст, цифрових трансформацій тощо. Проекти 3–5 років. Розмір Фонду — від 100 млрд, проекти — від 300 млн грн.
  9. Державний фонд енергоефективності — модернізація існуючого фонду — розширення типу проектів (не лише для ОСББ і не лише для термомодернізації житлового фонду), підвищення ефективності використання коштів. Розмір Фонду — від 3 млрд, проекти — від 10 млн.
  10. Український фонд демократії — підтримка незалежних медіа, підтримка інституцій громадянського суспільства, підтримка демократизації у світі. Розмір Фонду — від 1 млрд, проекти — від 1 млн грн.
  11. Український фонд стартапів — розширення інструментів та спроможності існуючого фонду — збільшення розміру фінансування проектів, розширення типу проектів, яким надається підтримка, покращення зв’язку з ринками фінансування. Розмір Фонду — від 1 млрд, проекти — від 1 млн грн.
  12. Національний фонд заощаджень — довгострокові інвестиції у сталі українські компанії, частина -інвестиції у міжнародні фінансові активи (sovereign wealth fund).

Чи в Україні знайдеться 400 млрд на рік? Так — наш державний бюджет у 2021 склав 2,5 трлн, також ми зможемо розраховувати на структурні фонди Європейського Союзу (усі мої розрахунки — це лише 12 млрд євро).

Запуск фондів розвитку вимагатиме перезапуску системи проектного фінансування з бюджету — велика відповідальність Міністерства фінансів, Казначейства та Держаудиту.

За 2014–2021 ми спромоглись запустити лише 4 фонди розвитку, і то з перемінним успіхом. Якщо ми зможемо запустити ще 8 фондів та модернізувати існуючі 4 — і зробити це за наступні 7 років (без ілюзій) — ми отримуємо Україну нової якості, в якій хотітимуть жити наші діти та нові українці з інших країн. Україну, яка буде гідним членом ЄС та НАТО.

Початково цей пост був оприлюднений у блозі DG Ukraine.