Три рівні консалтингової допомоги
Під час однієї з пленарних дискусій на нещодавньому Львівському консалтинговому форумі вийшли на цікаву тезу щодо структури консалтингового ринку в Україні. Ринок консалтингу нагадує медичну систему, де є первинна ланка сімейних лікарів, вторинна ланка спеціалістів та третя ланка спеціалізованих лікарень. Аналогічно у консалтингу (передовсім в управлінському, інвестиційному) —клієнтам (власникам бізнесів із усвідомленим запитом) потрібні надавачі консалтингових послуг відповідного рівня та місця, де можна такі послуги отримати або де про них можна дізнатись — назвемо це збірними пунктами.
Первинна ланка
- На цьому рівні власники бізнесів можуть звернутись з базовими питаннями розвитку бізнесу — від потреби у бізнес-діагностиці для визначення проблемних ділянок всередині бізнесу до питань базових бізнес-моделей, бізнес-стратегій та бізнес-процесів.
- Це рівень для мікро та малих бізнесів, коли потрібні знання, спільноти таких самих підприємців, фінансова підтримка, виходи на нових потенційних клієнтів.
- Підприємцям можуть допомогти онлайн ресурси (наприклад, нещодавно запущений портал Офісу підтримки малого підприємництва www.sme.gov.ua, або сервіс самодіагностики ЄБРР Business Lens), тренінгові програми (наприклад тренінгові семінари, які проводять Центри інформаційної підтримки бізнесу), бізнес-школи (LvBS чи kmbs), структуровані навчальні програми (Школа бізнесу Нова Пошта), клуби підприємців (Клуб ділових людей, Вінницький клуб ділових людей, Board), місцеві організації підтримки бізнесу або незалежні консультанти.
- Збірним пунктом, де можна отримати інформацію про можливості та надавачів, може виступати і той самий місцевий Центр інформаційної підтримки бізнесу, і місцевий портал (наприклад у Львівській області PPV Knowledge Networksпідтримує портал та паблік Підтримка бізнесу Львів), і клуб підприємців і просто рекомендація.
Вторинна ланка
- Це рівень, коли простих базових рішень вже недостатньо, коли відносно прості бізнес-інструменти не працюють, а потрібно вникати в контекст конкретного бізнесу, коли власникам потрібні рішення для ефективної роботи бізнесу — навести лад та запустити внутрішні системи або бізнес-процеси, чи спланувати та впровадити бізнес-проекти, наприклад інвестиційні.
- Переважно вторинний рівень потрібен малим підприємствам, що швидко зростають, усім середнім (понад 50 працівників) та середнім+ (понад 100 працівників). Тут потрібні консультанти з власним досвідом підприємництва, із знаннями у галузі, сфері або щодо певної теми, які здатні занурюватись та розуміти контекст місцевих українських бізнесів.
- На цьому рівні вже потрібні консалтингові агенції або спеціалізовані консультанти, які мають досвід та принаймні кілька консультантів (з присутніх на Форумі — Nexia DK, Civitta, PPV Knowledge Networks, BPGrow), дорадчі ради (борди, як їх модно зараз називати — групи власників, які допомагають один одному впродовж певного часу, наприклад організовані DYB Ukraine) або ментори, які мають відповідний досвід та здатні передати його іншим підприємцям (важко назвати спеціалізовані програми бізнес-менторства, які діють в Україні). Тут у нагоді стане програма грантової підтримки консалтингових проектів, яку впроваджує ЄБРР за підтримки програми EU4Business (50% вартості консалтингового проекту відшкодовується).
- Збірними пунктами, де можна дізнатись про таку спеціалізовану допомогу власникам бізнесу, є ті самі Центри інформаційної підтримки бізнесу, портал ЄБРР, який незабаром (станом на листопад 2019 р.) запуститься в Україні www.merezha.com.ua, де власники бізнесів можуть познайомитись з пре-кваліфікованими ЄБРР бізнес-консультантами, та ті самі рекомендації знайомих бізнесів, які використовували консультантів та задоволені результатом.
Третя ланка (спеціалізована допомога)
- На цьому рівні власників бізнесу або топ-менеджерів цікавлять складні трансформаційні проекти — від зміни бізнес-моделі у діючому середньому бізнесі до впровадження нових ІТ систем, від виходу на нові географічні ринки до продажу бізнесу.
- Подібні запити зазвичай виходять від середніх+ (понад 100 працівників) та великих бізнесів. Надавачами послуг тут є консалтингові компанії з серйозною репутацією та досвідом на ринку, часто міжнародні або афілійовані з міжнародними мережами (з присутніх на Форумі — Nexia DK, Civitta), здатні сформувати команду кваліфікованих консультантів під проект.
- Наразі це той рівень ринку, де особисті контакти та рекомендації визначають місце збирання попиту та пропозиції.
В Україні лише формується культура бізнес-консалтингу — коли власники бізнесів формують усвідомлений запит на вирішення певної бізнес-задачі консультантами, а консультанти розуміють, що саме і на якому рівні вони можуть вирішити поставлену бізнес-задачу. Для простої діагностики не варто звертатись до дорогого бізнес-консультанта або недосвідченого підприємця — на рівні базової допомоги вже є вибір надавачів. Натомість, маючи середній бізнес, вам навряд чи допоможуть тренінгові програми, коли стоїть питання налагодження конкретних бізнес-процесів, — вам справді потрібний кваліфікований бізнес-консультант.
І, певно, ключовим є те, що за останні 4 роки сформувалась робоча мережа Центрів інформаційної підтримки бізнесу по цілій країні, — які як мінімум можуть допомогти на рівні базових питань бізнесу та скерувати до консультантів на рівні вторинної допомоги. Мережа ЦІПБ — це той збірний пункт, до якого варто звертатись українському малому бізнесу. Кожному власнику бізнесу потрібен свій бізнес-лікар.