5 кейсів новостворених організацій з розвитку підприємництва
Громадські організації — важлива складова успішного розвитку невеликих міст і селищ.
Саме такі організації стають посередниками між владою, бізнесом та громадою, допомагаючи бізнесу з адвокацією його інтересів, владі — з налагодженням співпраці з приватним сектором, а громаді — розвиватися, шляхом залучення місцевих бізнесів у процес її розбудови.
Розповідаємо про п’ять ОРП які утворилися в межах Школи організацій з розвитку підприємництва
ГО «Центр підтримки ініціатив та підприємництва “Гроно”»
м. Бурштин, Івано-Франківська область
Співзасновниці ГО «Центр підтримки ініціатив та підприємництва “Гроно”» з міста Бурштина, об’єдналися ще у 2015 році, та планували реалізовувати важливі проекти для своєї громади. Однак, до 2020 року організація не мала стратегії, а робота — системності. Усе змінилося із початком проекту Школа організацій з розвитку підприємництва 1-й компонент «Розвиток завдяки співпраці» — зареєстрували ГО, команда організації збільшилася, а прописана в межах проекту стратегія розвитку дозволяє визначити пріоритетні напрями діяльності та працювати саме там, де є найбільша потреба – у сфері розвитку підприємництва.
Основні цілі «Гроно» — це інституційна, організаційна та консалтингова підтримка малого підприємництва, допомога МСП у залученні фінансування, а також розвиток молодіжного та жіночого підприємництва.
Сьогодні організація зосереджена на реалізації таких проектів:
- Спільно з локальним ВНЗ навчати студентів бізнес-плануванню.
- Допомагати залучати гранти для фермерських та домашніх господарств.
- Допомагати молоді та людям з інвалідністю опановувати професії, які можна виконувати у віддаленому режимі.
ГО «Агенція розвитку громад «Фелікс»
м. Жмеринка, Вінницька область
Євген Ткач та Ірина Дацко, співзасновники «Агенції розвитку громад “Фелікс”» мають свій бізнес і добре розуміють проблеми підприємців міста Жмеринка — бізнес розвивається хаотично, підприємці не мають доступу до потрібних знань, мало хто використовує можливості регіону, в результаті попит на продукт підприємництва відсутній.
Саме тому постала ідея створити організацію, яка:
- допомагатиме підприємцям отримувати доступ до якісної освіти (тренінгів, семінарів і т.д.) на території громади;
- залучатиме фахівців, які надаватимуть консультації відповідно до запитів підприємців;
- співпрацюватиме з владою, щоб вибудувати єдину стратегію, відповідно до сильних сторін регіону, з розвитку МСП та працюватиме над створенням відповідних умов для МСП;
- залучатиме гранти на розвиток МСП та розбудову інфраструктури громади.
Оскільки спочатку це була лише ініціатива, потрібно було отримати нові знання та навички, щоб бути спроможними реалізовувати поставлені цілі. В цьому допомогла Школа організації розвитку підприємництва — за її підтримки було сформоване бачення діяльності Агенції та її подальшої стратегії.
В межах грантової програми Школи, на конкурс було подано проект, що передбачає розробку плану дій Жмеринської територіальної громади з розвитку малих та середніх підприємців.
Також важливо, що Ірина Дацко стала депутаткою Жмеринської районної ради та бере участь у розвитку регіону і як посадова особа. Саме такий різносторонній досвід підприємництва, громадської діяльності, державної роботи дозволяє краще розуміти потреби усіх сторін та ефективно працювати над досягненням поставлених цілей.
ГО «I SEE YOU»
Широківська ОТГ, Запорізька область
«I SEE YOU» заснована ініціативною групою активних жінок Широківської громади у Запорізькій області. Організація прагне, щоб мешканки громади мали більше можливостей для реалізації свого потенціалу. «I SEE YOU» має стати майданчиком для комунікації та кооперації підприємниць, громадських діячок, активних мам задля спільної реалізації суспільно важливих ідей.
Головна мета «I SEE YOU» — збільшення кількості зареєстрованих жінок-підприємниць та бізнесу, яким володіють жінки на території Широківської ОТГ.
Сьогодні організація зосереджена на реалізації таких проектів:
- проведення заходів неформальної освіти;
- організація адвокаційних кампаній;
- всебічна допомога в створенні та розвитку мікро- та малого бізнесу серед жінок на території Громади.
В межах грантового конкурсу Школи організацій з розвитку підприємництва, організація подалася з ідею реалізувати проект зі створення веб-платформи для підтримки місцевих підприємниць та підприємців.
Громадські організації – важлива складова успішного розвитку невеликих міст і селищ. Саме такі організації стають посередниками між владою, бізнесом та громадою, допомагаючи бізнесу з адвокацією його інтересів, владі – з налагодженням співпраці з приватним сектором, а громаді – розвиватися, шляхом залучення місцевих бізнесів у процес її розбудови.
ГО «Фонд розвитку Каховської громади»
м. Каховка, Херсонська область
Засновники планували створити Фонд вже довгий час, але не мали розуміння як він має працювати, яку матиме структуру та чим реально займатиметься. Гарним поштовхом для початку діяльності стала Школа організацій з розвитку підприємництва. В ході навчання зрозуміли, що напрямок розвитку підприємництва цікавий, ніша в громаді вільна і мають багато класних ідей.
Завдяки проекту змогли розробити стратегію розвитку Фонду, визначитися з місією та візією, заявити про себе і взяти старт для майбутньої діяльності. Фонд зареєстровано в кінці березня, але вже частина громади про нього знає, мають партнерів і проекти в яких беруть участь.
Фонд має одну головну мету — розвиток Каховщини.
Працюють за принципом:
→ бачать проблему
→ мають ідею для її вирішення
→ шукають оптимальні варіанти
→ діють.
Головне для організації — злагоджена робота команди та розгалужена мережа партнерів.
Проект, який хотіли б реалізувати в межах грантової підтримки Школи ОРП — комплексна програма підтримки та розвитку малого і середнього підприємництва Каховщини. Для Фонду це не просто програма на папері — це цілий комплекс абсолютно нових рішень для Каховщини. Починаючи з повноцінної соціології, закінчуючи запуском бізнес-інкубатору та створенням Фонду підтримки та розвитку мікробізнесу.
Зараз представники Фонду також є частиною ініціативної групи в проекті «Правоспроможна громада 2021», де планують дослідити правові проблеми/запити підприємців громади. Активно працюють над декількома новими проектами, готуються до презентації на Таврійському туристичному конгресі та мріють про успіх Легендарної Каховки. Представники Фонду вірять, що будуть корисними своїй громаді на шляху її розвитку.
ГО «Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини»
м. Долина, Івано-Франківська область
Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини була створена як результат участі представників ініціативної групи «Надія Долини» в навчальній програмі Школи організацій з розвитку підприємництва.
Спілка є громадським об’єднанням місцевого та регіонального бізнесу і громадського сектору, пріоритетами яких є сталий розвиток бізнесу і громад, добробут мешканців, збереження довкілля у тісній взаємодії та співпраці з місцевим самоврядуванням та іншими зацікавленими сторонами.
Головною метою Спілки є:
- слугувати каталізатором розвитку локальної економіки та підприємництва із залученням зацікавлених сторін об’єднавши громадськість, бізнес і місцеву владу.
- пропагувати єдність та розвиток органів місцевого самоврядування, громадськості й бізнесу через довіру, кооперацію, підприємливість, енергоефективність, екологічність, інклюзивність та рівні можливості;
Ключовим завданням Спілки на цей момент є розвиток спроможностей у налагодженні взаємодії та співпраці з локальними представниками ОМС та потенційними членами Спілки з-поміж місцевих підприємців і громадських активістів.
Кейси підготовлені в межах проекту «Школа організацій з розвитку підприємництва» 1-й компонент «Розвиток завдяки співпраці», що реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» у співпраці з CIVITTA, Sequa та PPV Knowledge Networks.