Перевикористані матеріали, енергоефективність та розвиток технологій: тези з першого семінару на тему сталого будівництва
20 березня відбувся перший семінар на тему сталого будівництва. Подія проєкту НЕФ. Досвідом ділились Олександр Токмиленко, керівник з розвитку будівництва Промприладу, який презентував кейс ревіталізації Promprylad.Renovation; Анна Пашинська, співзасновниця урбаністичної лабораторії MetaLab та Мар`яна Баран, проєктна менеджерка лабораторії MetaLab розповіли про практики перевикористання матеріалів. Модерував дискусію після презентацій — Володимир Воробей, директор Агенції економічного розвитку PPV
Стале будівництво — один з трьох основних напрямків проєкту Нова економіка Франківська. Цей фокус НЕФ зумовлений активним розвитком ринку будівництва на Івано-Франківщині.
Під сталим будівництвом розуміємо створення середовищ, заснованих на ефективному використанні природних ресурсів та екологічних принципів, наприклад, енергоефективності чи повторного використання матеріалів. Концепція healthy building – один зі способів підтримки балансу між людськими потребами, фінансовими показниками та навколишнім середовищем. Завдяки цьому підходу в процесі експлуатації будівлі відбувається більш раціональне споживання ресурсів. Вплив таких проєктів на навколишнє середовище мінімальний, що відзначається екосертифікатами.
Зі вступом України в ЄС більше уваги приділяють екологічності виробництва та переходу від лінійної до кругової економіки. Для ринку будівництва це позначає нові вимоги до енергоефективності процесів будівництва та експлуатації споруд.
На семінарі зібрались представники будівельних компаній, архітектори, менеджери з енергоефективності, підприємці, представники влади та зацікавлені жителі Івано-Франківщини, щоб обговорити впровадження практик сталого будівництва, поділитись досвідом та з’ясувати, які перешкоди та перспективи на шляху до нових підходів бачать зацікавлені сторони в середовищі цього ринку.
Тези з семінару:
- Енергоефективність можна вимірювати з різних точок зору: екологічність (рівень викидів CO2) процесів забудови та експлуатації будівлі, або зменшення витрат на ці процеси. Наразі, серед представників ринку, економічна вигідність є більш поширеною мотивацією для впровадження практики сталого будівництва.
- Перевикористані матеріали не варто вважати безкоштовними, їх переробка також потребує витрат, проте в середньому це коштує в три рази дешевше ніж закупівля нових. Також, процес переробки матеріалів для повторного використання допомагає забезпечити людей новими робочими місцями.
- Однією з проблем цій галузі яка постає в процесі переходу до кругової економіки — утилізація будівельного сміття. Під час презентації спікери озвучили кейс про утилізацію руберойду яку Промприлад після довгих пошуків підрядників вдалось провести завдяки ДСНС на Тернопільщині.
- Розвиток технологій та винайдення екоматеріалів сприяє енергоефективності. З одного боку, інноваційність потребує коштів, з іншого — у майбутньому це допоможе зменшити витрати на експлуатацію об’єктів.
- Спадщина — це дорого. Економічну не вигідність реконструкції не енергоефективного майна вважають однією з проблем на шляху до сталого будівництва в Україні. У збереженні пам’яток архітектури можуть допомогти міські програми співфінансування. Прикладом таких ініціатив є діяльність Бюро спадщини Львова. Сприяти запуску подібних програм може інтерес з боку громади.
- Відкрите питання семінару: як знати баланс між енергоефективністю, естетикою та ціною споруди.
Практики, якими поділились спікери
Олександр Токмиленко про практики сталого будівництва на Промприладі:
- Оздоблюючи фасад корпусу Промприладу — використали цеглу з австрійських старих розібраних будинків, датованих кінцем 19 ст., яку самі ж і нарізали.
- Значну частину демонтованого будматеріалу повторно використали, наприклад, бетонні конструкції, які подрібнили у щебінь та скляні блоки, а потім використали для оздоблення.
- Промприлад стане однією з небагатьох комерційних будівель в Україні, що отримають сертифікацію у міжнародній системі сертифікації LEED.
- Більше кейсів на сайті НЕФ
Спікерки Анна Пашинська та Мар’яна Баран з METALAB, розповіли про:
- проєкт Co-Haty. – ініціатива зі створення житла для внутрішньо-переселених осіб.
- створення лабораторії з перевикористання матеріалів, які можна використовувати як інтер’єрні елементи.
Запрошуємо вас 27 березня на другий семінар зі сталого будівництва, більше інформації читайте в події.
Семінар відбувся в рамках проєкту “Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську” (NEF). Проєкт фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.
Втілюють НЕФ спільно: Департамент інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія MetaLab, агенція економічного розвитку Агенція економічного розвитку PPV та платформа Тепле Місто / Teple Misto